image Ayın Olayı: Emzirmenin Yeri ve Zamanı Yoktur! image Ayın Sosyal Sorumluluğu: Alp’in İyilik Bahçesi

  Türkiye’nin Girişimci Anneleri Konuşuyor – Bölüm 4

  Türkiye’nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar.

  Hassas Anne Ece Kumkale de yorulmak bilmeyen girişimci annelerden biri. Florida Üniversitesi’nde yönetici iken anne olmaya karar veren Kumkale, hamileliği sürecinde sıkıntılar yaşasada şimdi üç çocuk sahibi. Ve hem “Hassas Anne”nın sosyal medya hesaplarından hem de kurduğu Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nde ebeveynlere ve çocuklara yardımcı oluyor, duygusal oyun atölyeleri düzenliyor. Şimdi söz Ece Kumkale’de:

  ‘3,5 YILDA 560 BİN TAKİPÇİYE ULAŞTIM’

  – Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir ‘anne olmak’. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?

  Benim annelik serüvenim 13 sene önce Amerika’da yaşarken başladı. O günlerde Florida Üniversitesi’nde “Tutumlar ve İkna Edici İletişim Sosyal Psikoloji” laboratuvarında müdür ve araştırma koordinatörü olarak çalışıyordum. Eşim ve ben 27 yaşındaydık ve 4 senedir evliydik. Çocuk sahibi olmaya karar verdik ve ilk ayda hamile kaldım. Rahim yetmezliği nedeniyle ilk oğlumuz Kaan 21. haftada çok erken dünyaya geldi ve yaşayamadı. Ondan sonra bende rahim yetmezliği olduğunu öğrendim ve Amerika’da TAC trans abdominal-cerclage denilen kelepçe rahmime takıldı. Böylelikle çocuklarımı taşıyabildim. Daha sonra Türkiye’ye döndük ve 1,5 senede 3 çocuk sahibi olduk. Oğlum Alper 9 yaşında, ikiz kızlarım Esin ve Sevinç 7,5 yaşındalar.

  – Anne olduktan sonra mı kendi işinizin saibi olma fikri ortaya çıktı?

  1,5 yılda 3 çocuk sahibi olunca ve çocuklarımı en önemli yıllarında kendim büyütmek isteyince iş hayatıma 6 yıl ara verdim. İkiz kızlarım da abileri Alper gibi 3,5 yaşında tam zamanlı kreşe başlayınca ben de blog yazmaya karar verdim. Hem 3 çocuğumla olan tecrübelerimi hem de anne-bebek-çocuk konularındaki araştırmalarımı benim gibi hassas annelerle paylaşmaya başladım. “Hassasanne.com”da  ve Facebook’taki “Hassas Anne” sayfamdaki içeriğe çok önem verip annelere faydalı bilgiler verince 3,5 yılda sosyal medyada toplam 560.000 takipçiye ulaştım. 1,5 yıl önce de anneler ve çocuklarıyla daha yakın olabilmek için “Hassas Anne Etkinlik Merkezi”ni kurdum. Koşuyolu’ndaki merkezde duyusal oyun atölyeleri, aile seminerleri, eğitimler, davetler ve blogger toplantıları oluyor.

   

  ‘ANNELİK SİZİ DEVAMLI ÜRETMEYE İTİYOR’

  – Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?

  Anne olmak dediğiniz gibi cesur olmayı gerektiriyor. Üzerinize çok büyük bir sorumluluk alıyorsunuz. Bir anne olarak devamlı kendinizi aşmaya çalışıyorsunuz, tabii bu ruh hali sizi devamlı üretmeye itiyor. Çocuklar daha az zamanınızı almaya başladığında da bu enerjinizi başka alanlara yönlendiriyorsunuz.

   

  – Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

  Blogger Anne olarak annelerle “Hassasanne.com”da, Facebook “Hassas Anne” sayfasında ve Instagram “@hassasanne” hesabımda iletişimimiz her zaman çok güzeldi; ama ben artık birebir çocuklara da faydalı olmak istiyordum. Duyusal oyun her zaman önem verdiğim bir konuydu ve Türkiye’nin duyusal oyun merkezini kurmak gibi bir hayalim vardı. Etkinlik planlamayı da çok sevdiğim için istediğim tüm etkinlikleri yapabileceğim ve kendimi özgürce ifade edebileceğim bir merkez kurmaya karar verdim. Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nde Türkiye’nin duyusal oyun merkezi olmak için her gün çalışıyoruz.

   

  ‘ÜCRETSİZ HASSAS ANNE SEMİNERLERİ BAŞLADI’

  – İnsanlar neler bulacak burada?

  Çocukların duyusal gelişimi için Waternet atölye alanında duyusal oyun atölyeleri, aileler için her hafta ücretsiz seminerler, kurumsal sponsorlu ücretsiz atölyeler, atölyelerle daha da eğlenceli ve benzeri olmayan doğumgünleri, blogger toplantıları, lansman davetleri ve etkinlikler merkezi diğerlerinden farklı kılıyor.

  Her hafta merkezde ücretsiz seminerler düzenliyoruz. Alanında uzman pedagoglar, doktorlar, çocuk gelişimi uzmanları ve psikologlar Hassas Anne Etkinlik Merkezi Aile Bilgilendirme Seminer Serisi’nde ücretsiz olarak anne-babalarla buluşuyor. Hassas Anne Etkinlik Merkezi’nin daha da faydalı işler yapmasını ve bu alandaki öncü kimliğini sürdürmesini istiyorum. Türkiye’nin farklı illerinde ücretsiz Hassas Anne Seminerleri yapıyorum. Şimdiye kadar İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Edremit, Nevşehir, Denizli ve Bodrum’da Hassas Anne Seminerleri düzenledim. Bundan sonra her ay farklı bir şehirde Hassas Anne Semineri ve Buluşması olacak. Bunun dışında Türkiye’nin Duyusal Oyun Dükkanı “hassasannedukkan.com”da e-ticarete de başladık. Çocukların duyusal gelişimine faydası olacak ürünleri satıyoruz.

  Patentini aldığım “Anne Paneli” ile annelerin kullandığı ürünlerde daha fazla söz sahibi olmasını hedefliyorum. “Anne Paneli” üyeleri 4000 kişiye ulaştı ve her geçen gün artıyor. Değişik markaların ürünleri Türkiye’nin her ilindeki “Anne Paneli” üyelerine gönderilecek ve onların bu ürünleri değerlendirmeleri, bu ürünlere bir not  vermeleri istenecek. 10 üzerinden 7 veya üstü not alan ürünler “Hassasanne.com’da” Hassas Annelerin onayladığı ürünler arasında yerini alacak. Anneler yeni bir ürün alırken binlerce annenin tavsiyesi ve yorumları ile seçim yapacak. Anne tavsiyesinin yerini hiçbir şey tutamaz.

  İBS 2022
  Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı İBS'de yer almak için bizimle iletişime geçin...
  Sosyal Medya
  İletişim Bilgileri