image Victoria Beckham Kızını Öptü, Ortalık Karıştı image Boyner’den ‘Askıda İyilik’ Projesi

  Türkiye’nin Girişimci Anneleri Konuşuyor – Bölüm 3

  Türkiye’nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar. LegaFun World Yöneticisi Gamze Malkoç da yorulmak bilmeyen girişimci annelerden biri. Prematüre bebek annesi olan Malkoç’un girişimcilik serüveni bebeğini hastanede bırakıp eve geldiği o ilk gün başlamış. Şimdi söz Gamze Malkoç’ta:

  ‘Benim İhtiyacım Olan Başkalarının da İhtiyacıydı’

  -Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir ‘anne olmak’. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?
  Bir çok kız çocuğu gibi anne olmak istiyordum bende; küçüklüğümden beri. 25 yaşında çok aşık olarak evlenip, evliliğimizin birinci senesinde bebeğimiz olacağının haberini alınca dünya daha bir farklı dönmeye başlamıştı benim için. Klasik denebilecek hamilelik süreci, prematüre bir bebeğe sahip olarak sonlandı. 27 yaşına kadar hiç ama hiç prematüre bir bebeğe ve annesine rastlamamıştım. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinin önemini hiç düşünmemiştim. Bebeğini hastanede bırakıp eve tek başına dönen bir annenin neler hissedebileceğini o gün yaşamasaydım asla bilemeyecektim. Birçok korku ve hayal kırıklığı ile başlayan anneliğimin ilk günleri, çok güçlü ve her duruma hazır olması gereken, inancını yitirmeyen, bebeğinin ihtiyaçlarını tam anlayıp, o ihtiyaçlara yetebilmeye odaklanan bir kadın olmam ile devam etti. Kafası avucumun içini doldurmayan kızım, bugün 4,5 yaşında, hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan, oyunla hayali gerçeğe dönüştüren ve en önemlisi hayatının ilk günlerinde verdiği savaşla güçlenen, ayakları üzerinde daha şimdiden durabilen bir çocuk oldu.

   

  ‘Hastanede Bebeğimi Bırakıp, Eve Geldim ve Düşündüm’

  – Anne olduktan sonra mı kendi işinizin sahibi olma fikri ortaya çıktı?
  Hamileliğimi huzur içinde geçirme isteği ile, profesyonel iş hayatımı sonlandırmıştım. 3 yaşına kadar da profesyonel hayata dönme fikrine sahip değildim. Her anını doya doya yaşayıp, ailemizin doğrularına göre kızımın çekirdek dünyasını şekillendirmekti tüm hedefim. Prematüre bir bebeğe sahip olacağımı ve bir kadın, bir anne olarak tüm o duygularımı yaşayacağımdan habersizdim bu kararları verirken.
  Hastanede bebeğimi bırakıp eve tek başıma döndüğümde, bilgisayar başına geçip prematüre bebekler hakkında araştırma yapmaya başladığımı hatırlıyorum. Aslında okumak istediğim sağlık makaleleri değildi. Daha önce benim yaşadıklarımı yaşayan diğer annelerin duygularını okuyup güç toplamaktı isteğim. Ancak hiç öyle bir yazıya denk gelmedim.
  Ve düşündüm…
  Madem bu arayış benim için bir ihtiyaçtı ve madem bu dünyanın tek prematüre bebeğine sahip kişi de ben değildim. O halde neden ben yazmıyorum diye düşünerek 2012 yılında “www.legabebe.com”, bir annenin güncesi olarak yayın hayatına başladı. Ve çok geçmeden 2013 yılında Legabebe Aktivite, 2016 Mayıs ayında ise “www.legafunshop.com” girişimcilik serüvenimin 3 temel dönüm noktası oldu.
  Bilirsiniz icatlar ihtiyaçtan doğar. Anne olduktan sonra ihtiyaç hissettiklerim, girişimlerimin çıkış noktası oldu.

  – Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?
  Bu fikre çok katılmıyorum. Belki çocukluğum ve gençliğim, belki karakterim, belki hayallerim idi beni girişimciliğe iten. Ve bunların yanında benim için ihtiyaç olanların, başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesi idi.

   

  ‘Legabebe Büyüdü ve LegaFun World Oldu!’

  – Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?
  Az önce bahsettiğim gibi Legabebe tamamen prematüre bebek sahibi bir annenin, duygusal ihtiyaçlarının cevabı olmak için doğdu, gelişti ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. “Legabebe Aktivite”, Türkiye’nin İlk Gezici Çocuk Atölyesi yine bir ihtiyacın eseridir 🙂 Alınan oyuncakların beklentilerimizi karşılamaması, hayal ettiğimiz sürede çocuklarımızın ilgisini çekmemesi gibi fark edişler ile, evdeki basit malzemelerin en eğlenceli ve konsantrasyon artıcı oyun haline dönüşebildiğini fark ettiğim gün ve yine bu fark edişi diğer annelerle paylaşıp, geliştirme isteğiydi. Her geçen gün artan paylaşımlar, internet ortamının dışına taşıp, Türkiye’nin bir çok noktasında çocuk atölyeleri gerçekleştiren, geçen 3 sene içersinde yüz binlerce çocuk ve aileye ulaşan bir yapı oldu “Legabebe Aktivite”. Tek başıma ve Legabebe olarak başladığım annelik girişimimde, 2015 yılında ‘Ezgi İçli’ ve 2016 yılında ‘Gülderen Murteza’ ile yollarımızı birleştirdik.
  Ve bu birleşim ile markalaşma sürecimiz de yeni bir dönem başladı ve bunu ilk burada söylemekten dolayı çok mutluyum.
  Legabebe büyüdü ve “LegaFun World” oldu!
  “LegaFun World”, 0-12 yaş ihtiyaçlarına cevap veren, Legabebe Aktivite – Legakids Aktivite ve www.legafunshop.com e-ticaret markasını da bünyesinde barındıran ve her geçen gün gelişime açık dinamik bir yapıdır.
  Anneler çocuklarıyla beraber, LegaFun World’de , “Eğlencenin Oyun Hali”ne, www.legafunshop.com ile de “Oyun I Hayal I Eğlence” dünyasına girecekler. LegaFun World güvenin, empatinin, eğlenirken öğrenmenin, paylaşmanın ve en önemlisi sevginin merkezi olarak, annelerin ihtiyaçlarına çözüm üretmeye devam edecek.

  – İnsanlar neler bulacak burada?
  Anneler, “LegaFun World” ile çocukları için oyun dünyası yaratmayı öğrenecek, empati kuracak, çocuklarının dünyasına dahil olacaklar. “Legafun Shop” ile zaman kaybetmeden tüm aradıklarını tek bir yerde bulacak, tüm enerjilerini keyifle oyun oynayan çocuklarına eşlik etmeye harcayacaklar.
  Çocuklar, “LegaFun World” istasyonlarında haftanın her günü bir araya gelerek, paylaşmayı, arkadaşlığı, karşılıksız sevgiyi öğrenecekler.

  – Peki başka yeni projeleriniz var mıdır?
  Biz öyle bir ekibiz ki, projelerimiz hiç bitmiyor. Günün 24 saat olması bizi yavaşlatan en büyük etken diyebilirim 🙂 2012 yılından beri değişime açık ve üretken yapımız yıllar boyu devam edecek. “LegaFun World” ile her zaman annelerin ve çocuklarının yanında olup ihtiyaçlarına, sevgi dolu çözümler üreteceğiz.

  İBS 2022
  Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı İBS'de yer almak için bizimle iletişime geçin...
  Sosyal Medya
  İletişim Bilgileri