image İş Bankası Bunu Hep Yapıyor! image İstanbul’da Yoga dolu Bir Yaz

  Türkiye’nin Girişimci Anneleri Konuşuyor – Bölüm 2

  Türkiye’nin girişimci anneleri onlar. Hepside anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar.

  İşte o annelerden ilki; Bebeimgeliyor Eğitimcisi ve Yazar Esra Günüşen Ertuğrul. Anne olmadan önceki kurumsal hayatında da annelerin ve bebeklerin gelişimi ile yakından ilgileniyordu şimdi de. Şimdi O’na ve girişimcilik serüvenine kulak verelim isterseniz:

  ‘Anne Olunca Cesaretle Doluyorsunuz!’

  – Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir ‘anne olmak’. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?

  Ben 2007 yılında özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde çalışmaya başladım. 1 yıl geçtikten sonra yaş nedeniyle çocuk yapmaya karar verdim. Bebek sahibi olamayan anneleri görünce yaşında etkili olduğunu görünce çocuk zamanım geldi diye düşündüm. Altuğ gelinceye kadar 2 düşük yaşadım ve sonunda oğluma 2010 da kavuştum. Böylece annelik serüvenim başladı:))

  – Anne olduktan sonra mı karar verdiniz kendi işinizi kurmaya?

  Kendi işimi kurmak benim okul zamanından beri en büyük hayalimdi. Yapabileceğimi biliyordum; ama ne zaman onu düşünemiyordum. Ben 2007 yılından itibaren eğitimler vermeye başladım. Önce ayda 1-2 seminer yapıyordum. 2007 başında blog açınca yavaş yavaş annelere ulaşmaya başladım. Sosyal medyada önce “Gönüllü Emzirme Danışmanı” olarak annelere destek vermeye başladım. Bu şekilde bir çok anneye ulaştım. Her geçen gün ulaşmaya başladığım anne sayısı arttı. Son 3 yıldır özellikle instagramın büyümesiyle bana başvuran annelerin sayısı artmaya başladı. 1,5 yıl önce kurumsal hayattan ayrıldım. Ve o zamandan beri haftada 2-3 seminer vermeye başladım. Her geçen gün ulaştığım anne sayısı arttınca, mart ayında kendi merkezimi açmaya karar verdim. 1 Nisan’da merkezimi açarak en büyük hayalimi gerçekleştirdim.

  ‘Hayalleri Gerçekleştirme Cesareti Buluyorsunuz’

  – Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?

  Kesinlikle:))) Anne olduğunuzda cesaret, başarabilme gücü ile doluyorsunuz. Minicik bebeğinizi her geçen büyüdüğünü görünce hayallerinizi gerçekleştirme cesaretini buluyorsunuz.

  – Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

  Üniversite bittiğinde İstanbul Üniversitesi Kadın ve Çocuk Araştırma ve Eğitim biriminde UNİCEF ve Avrupa Topluluğu’nun bir projesinde çalıştım. Bu proje kapsamında 1995-1996 yılı içinde hamile okulu açtık. Ben bu eğitimi düzenleyen ve eğitimleri veren bir eğitim hemşiresiydim. Çıkış noktam buradan geliyor. O zaman hamile okulunda yaptığım eğitimler, hamile anneler ve bebeklerle birlikte olmaktan çok mutlu oluyordum. Emzirme danışman eğitimcisiydim. Emziremeyen annelere destek verirken, intör hekimlere eğitim verdim. Sağlam çocuk kliniğinde de annelere bebek bakımı ve beslenmesi konusunda danışmanlık verdim.

  Bu proje beni çok beslerken, yaptığım işte çok mutluydum. Proje bitince de benzer modelini projelendirdim. Ve 1 Nisan’da “Bebeimgeliyor Anne Bebek Eğitim Merkezi” ile projemi gerçekleştirdim.

   

  ‘Çok Yakında Yemek Kitabım Çıkacak’

   

  – İnsanlar neler bulacak burada?

  “www.bebeimgeliyor.com” benim sitem. Yazılarıma, etkinlik ve eğitim programlarına sitemden ulaşabilirler. Haftalık bilgilendirme e-mailleri gönderiyorum. Bu e-mailler haftalık programımın yanı sıra annelerin işine yarayacak bir makale, bir bebek yemek tarifi, bir hayat kurtarıcı ipucu ve indirim kuponları içeriyor. Bu e-mailler gelsin derlerse; “bebeimgeliyor@gmail.com”dan bana e-mail atabilirler.

  İnstagramda “@bebeimgeliyor” ismiyle varım. Tüm duyurularımı burada da paylaşıyorum.

  “https://www.facebook.com/bebeimgeliyor” ve “http://www.twitter.com/bebeimgeliyor” adreslerinde de bana ulaşabilirler.

   

  – Peki başka yeni projeleriniz var mı?

  Yakında Blw yemek tariflerinden oluşan kitabım çıkacak. Tarifler bitti, şu anda editleniyor. Çok yakında annelerle ulaşacak. O nedenle çok heyecanlıyım.

  Eylül gibi ek gıdaya geçen bebeklerle “Tadım Atölyeleri” planlıyorum. Alt yapısı hazırlandı. Tatiller bitince başlayacağım. Uzun dönemli planın ise emzirme ile ilgili rehber bir kitap yazmak.

  İBS 2022
  Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı İBS'de yer almak için bizimle iletişime geçin...
  Sosyal Medya
  İletişim Bilgileri