image Anne Bergüzar; Cadı ile Maestro’da! image Ayın Sosyal Sorumluluğu: Gebelikte Beslenme Kılavuzu

  Türkiye’nin Girişimci Anneleri Konuşuyor – Bölüm 1

  Türkiye’nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar. Mariposa Newborn Boutique Ortakları Demet Otlu Arapoğlu ve Deniz Argan da o girişimci annelerden. Anne olmadan önce ikisi de zorlu bir sektörde çalışıyordu; şimdi yaptıkları şey ise ondan daha zor. Ama mutlular… Şimdi Demet ve Deniz’e kulak verelim isterseniz:

  ‘Çocuklara Hizmet Vermek Heyecan Verici’

  – Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir ‘anne olmak’. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?
  Demet:
  Benim de birçok kadın gibi zamanı gelince anne olmak en büyük hayalimdi. Hatta bir hayalim de kendi annem gibi genç anne olmak ve ileri de çocuğumla bir arkadaş ilişkisi kurmaktı. Ama hayat şartları, evlilik için doğru zaman derken çok da erken anne olamadım. 32 yaşımda tamam dedim. Bu sene artık olmalı ve Mina Duru’da gelmeye hazırmış ki, 2013 Mayıs’ında kucağımızdaydı.
  Deniz: Annelik serüvenim oldukça planlı başladı diyebilirim. Tek çocuk olduğum için hep bir kardeş özlemim vardı, o özlem evlenince çocuk sahibi olma isteğine dönüştü. Alya çok istenen bir çocuk, iyi ki dediğim şeylerin başında geliyor.

  ‘Anne Olunca Kurumsal İş Hayatının Dışına Çıktık’

  – Anne olduktan sonra mı kendi işinizin sahibi olma fikri ortaya çıktı?
  Demet: Aslında anne olmadan önce eşim ile ortak kurduğumuz bir bilişim şirketinin satış ve pazarlama departmanında çalışıyordum. Yani yine kendi işimdi. Ama sektörün zor ve yoğun temposu sebebi ile hamile olduğumu öğrendiğim an işimi bıraktım. Hedefim en az 2 sene kızıma kendim bakmak ve tekrar işimin başına dönmekti. Ama doğumdan sonra gelişen o zaman zarfında kızımı bırakıp o tempoya dönmek hiç içime sinmiyordu. Bu sebepten de Mina 3 yaşına gelip tam gün okula başlayınca ben de farklı bir iş yapmaya karar verdim.
  Deniz: Serbest meslek sahibi bir ailenin kızıyım aslında ve kurumsal hayat hiç bir zaman alışık olduğum bir yapı olmadı; ancak hayat şartları bir şekilde hep uluslararası şirketlerde çalışmaya yönlendirdi beni. Hamileliğimden önce ayrıldım kurumsal hayattan ve bir daha dönmek istemiyorum dedim. Sonrasında hamilelik ve doğum derken, kızımın en azından ilk yıllarında hep beraber olmak istedim ve planladığım gibi tercihimi kurumsal hayattan yana kullanmadım.

  – Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?
  Demet:
  Dediğim gibi daha önce kendi işimi yapıyor olmam benim için en büyük cesaretti. Ortağım Deniz ile arkadaşlığımızda olan uyumumuzun işimizde de yaşanacağını ve iyi bir ikili olacağımızı düşündüğümden bu işe girerken hiç tereddüt etmedim. Ama bebek sektörüne hiç beklemediğim bir anda ve hızlıca girmemde anne olmamın etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocukları bu kadar severken, onlara hizmet veren bir sektörde olmak gerçekten hem motive edici hem heyecan verici.
  Deniz: Açıkçası bende hep bir deli cesareti vardı 🙂 Anne olduktan sonra, arttı mı bilmiyorum. Hayatım boyunca hep önemli kararlar almış, birçok keskin virajı hızlı dönmüşümdür. Türkiye’de, mevcut ekonomik şartlarda ticarete atılmak gerçekten iyi düşünülmesini gerektiren ciddi bir konu. Marka Mariposa, ortağım da Demet olmasaydı yapar mıydım; emin değilim.

  ‘İyi ki De Yapmışız’

  – Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?
  Demet: Deniz ile eski sektörlerimize dayanan bir arkadaşlığımız var. Ama ikimiz de işimizi bırakıp anne olduktan sonra ilerleyen bir arkadaşlığımız oldu. Beraber bir iş kurma isteğimizin ve araştırmalarımızın olduğu bir dönem de bu teklif geldi. Yine çok yakın bir arkadaşımız olan Zeynep bizi markamızın sahibi sevgili Ece Sarıoğlu ile tanıştırdı. Sinerjimizin tutması sonucunda da çok kısa bir süre içinde imzamızı atıp yola çıktık. İyi ki de çıkmışız dediğimiz 1 ay geçirdik. Bu daha başlangıç ve eminim ilerisi için çok daha güzel işler yapacağız.
  Deniz: Demet’in söylediği gibi, belli başlı fikirler üzerinde düşünüyor ve geliştiriyorduk. Zeynep’in aracılığıyla Ece Hanım ile tanıştık. 10 gün içinde de anlaşıp, kolları sıvadık.
  – İnsanlar neler bulacak burada?
  Deniz: Mariposa her ne kadar Newborn Boutique olarak geçse de aslında 0-3 yaş kıyafet bulabileceğiniz bir butik. Hatta 4-5 yaş için beğenilen modelleri ölçü alıp üretebiliyoruz. Mağazadaki tüm ürünler organik pamuktan üretiliyor, mobilyalar su bazlı boyalar ile boyanıyor. Triko, havlu tekstilleri, oyuncak, aksesuar, mobilya ve uyku tekstiline kadar geniş bir yelpazede ürünlerimiz var. Koleksiyonlarımız hem sade hem şık, ayrıca ciddi bir fiyat/kalite dengemiz var.

  İBS 2022
  Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı İBS'de yer almak için bizimle iletişime geçin...
  Sosyal Medya
  İletişim Bilgileri